Blog

Aktualności

Czego potrzebuję aby stworzyć swoją stronę internetową?

Na początku zlecenia jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest pytanie o to „czego potrzebuję do uruchomienia strony lub sklepu internetowego”. W tym artykule postaram Ci się przybliżyć wszystkie najważniejsze elementy, a jest ich kilka.  

Po pierwsze Domena!

Domena to nic innego jak adres, pod którym będzie dostępna Twoja strona internetowa. Na rynek polski przeznaczone są domeny z końcówką .pl. Jeśli Twój biznes jest globalny warto jednak zastanowić się nad zakupem domeny z rozszerzeniem .com. Warto pamiętać, że za domenę, podobnie jak hosting, który będę omawiał w kolejnym kroku każdy klient ponosi opłatę abonamentową co roku. W tym przypadku uiszczana jest ona u rejestratora domen.

Hosting

Aby najprościej zobrazować czym jest hosting, powiedziałbym, że jest to komputer z odpowiednim oprogramowaniem wpięty dobrym łączem do Internetu. Technicznie jest możliwe abyś swoją stronę www uruchomił na swoim komputerze osobistym. Jednak z uwagi na obecne ceny usług hostingowych kompletnie się to nie opłaca. Po pierwsze Twój komputer musiałby być online 24/7, jeśli dołożymy do tego kwestie związane z bezpieczeństwem i tym, że o całe środowisko trzeba nieustannie dbać widzimy, że gra jest nie warta świeczki. W praktyce wygląda to tak, że od firmy oferującej usługi hostingowe wykupujesz część przestrzeni dyskowej oraz mocy obliczeniowej ich maszyn. Sprawnie działający hosting współdzielony dla najprostszych stron „wizytówek” można zakupić już za około 150-200 zł rocznie.

Materiały potrzebne do stworzenia strony internetowej.

Tej części wpisu poświęcę wkrótce osobny artykuł. Opiszę w nim jak przygotować treści aby nadawały się do wykorzystania przez twórcę podczas procesu tworzenia serwisu www. Gdzie należy szukać zdjęć i grafik na stronę jeśli takowych nie posiadamy. Na etapie prac, w którym się znajdujemy klient jest już po wszelkich uzgodnieniach i wyjaśnieniach, które znacząco ułatwiają mu przygotowanie materiałów na stronę. Jeśli występuje taka potrzeba, pomagamy klientowi lub wykonujemy za niego realizację tego punktu.
Przejdźmy do meritum. Głównymi elementami niezbędnymi do tego aby w ogóle myśleć o umieszczeniu czegokolwiek na stronie www są:
1. Teksty. Najlepiej spisane w jednym pliku tekstowym z podziałem na konkretne sekcje, które mają się pojawić na Twoim serwisie.
2. Grafiki. Najlepiej w formacie wektorowym lub dużych rozdzielczościach, aby można ich użyć w dowolnie wybranym miejscu w serwisie.
3. Fotografie. Zdjęcia na strony powinny być dostarczone w jak największej rozdzielczości. Dopiero w ostatnim etapie prac zdjęcia zostają zmniejszone do potrzebnego w serwisie wymiaru.