Blog

Poświadcz wiarygodność swojej strony i zapewnij gwarancję poufności danych dzięki certyfikatowi SSL

Aktualności

Co to jest certyfikat SSL? Podstawowe informacje.

Co to jest i za co odpowiada certyfikat SSL

SSL czyli (Secure Socket Layer) zabezpiecza transmisję danych w Internecie. W pierwszym stopniu, ochrona ta polega na szyfrowaniu danych przepływających między komputerem osoby korzystającej z serwisu internetowego, a serwerem i bazą danych. Szyfrowanie uniemożliwia przechwycenie przesyłanych danych w trakcie komunikacji komputera z serwerem. Jest to główna funkcja certyfikatu SSL. Dlatego też przy tematach RODO, gdzie prywatność osoby korzystającej z Internetu jest traktowane bardzo poważnie, często wspomina się o tym zabezpieczeniu. Po drugie, SSL wymaga uwierzytelnienia czyli potwierdzenia tożsamości. Tożsamość w tym przypadku, to po prostu konkretny serwer lub przeglądarka internauty korzystającego ze strony, sklepu czy innej aplikacji internetowej. Dzięki uwierzytelnieniu mamy pewność, że nikt się nie “podszywa” pod którąkolwiek ze stron komunikacji. SSL zapewnia również integralność danych, oznacza to, że nie zostaną one zmienione w żaden sposób podczas przesyłania.

Czy i kiedy wdrożyć certyfikat SSL na swojej stronie?

Zasada w tym przypadku jest prosta. Jeśli na Twojej stronie przetwarzasz lub wykorzystujesz szeroko pojęte dane osobowe odwiedzającego powinieneś posiadać certyfikat SSL. Jak wspomniałem wyżej, SSL zabezpiecza wszystkie informacje przepływające między komputerem osoby odwiedzającej, a serwerem i bazą danych Twojego serwisu. Masz formularz zbierający dane użytkowników na stronie? Prowadzisz sklep on-line? Powinieneś posiadać certyfikat SSL na swojej stronie.

Korzyści z posiadania certyfikatu SSL

1. Wpływa pozytywnie na pozycjonowanie (SEO) – Dla Google certyfikat SSL jest jednym z czynników rankingujących naszą stronę w wyszukiwarce. 2. Coraz częściej przeglądarki podczas odwiedzania witryn www ostrzegają o nie szyfrowanym połączeniu. Nasza strona w oczach osób ją odwiedzających staje się „niebezpieczna” i w wielu przypadkach osoby te rezygnują z jej odwiedzenia z obawy przed utratą swoich danych. 3. Poczucie bezpieczeństwa – użytkownik ma pewność, że informacje, które zostawia na naszej stronie, nie wpadną w niepowołane ręce. Chętniej wypełni formularz kontaktowy na naszej stronie bądź dokona zakupów.

Zabezpiecz swoją stronę WWW certyfikatem SSL. Pierwszy rok certyfikat SSL 50% taniej!